KLAASPAKETTIDE

VALMISTAMINE

Klaaspakette kasutatakse akende ning uste valmistamisel. Klaaspakett koosneb kahest või kolmest klaasist, mis on omavahel vaheliistuga hermeetiliselt ühendatud. Klaaspaketi valimisel tuleb tähelepanu pöörata paketi erinevatele funktsioonidele nagu heliisolatsioon, soojusisolatsioon, päikesekaitse, löögikindlus ja dekoratiivsus.

SOOJUSISOLATSIOON

Klaaspaketi soojust isoleerivaid omadusi iseloomustatakse soojusjuhtivusega. Soojusjuhtivus sõltub klaasi tüübist ja selle pinnakattest, klaaspaketis olevatest klaaside arvust, klaaside üksteisevahelisest isoleeritud kaugusest ning selles olevast gaasist. Mõned näited asuvad SIIN.

Enamus tänapäeval koostatud pakette sisaldavad selektiivklaase. Selektiivkiht klaasil peegeldab ruumist väljuvaid soojuskiiri ruumi tagasi ning aitab seeläbi soojakadu vähendada. Paketis olevate klaaside vahelisele alale lastakse gaas argoon, mis aitab soojakadu veelgi vähendada.

PÄIKESEKAITSE

Päikesekaitseklaas vähendab oluliselt läbi klaasi siseneva päikeseenergia hulka, sest peegeldab enamuse paketile langevast soojuskiirgusest ja UV-kiirgusest tagasi. Tänu sellisele efektile ei kuumuta päike siseruume üle. Kuigi päikesekaitseklaas on ka masstoonitud klaas, siis tänapäeval kasutatakse üldjuhul spetsiaalse kattega päikesekaitseklaase. Erinevate päikesekaitseklaaside vahel valides on võimalik lisaks päikesekaitsele tagada kas privaatsus (peegelduvad, tooniga) või soojusisolatsioon.

HELIISOLATSIOON

Välismüra vähendamiseks ruumis on soovitatav klaaspaketis kasutada ühe klaasina spetsiaalse heliisolatsiooni kilega laminaati. Kui laminaati klaaspaketti paigaldada ei soovita, aitab müra vähendada paketis kasutatavad eripaksusega klaasid ning lai liist klaaside vahel. Mõned näited heliisolatsiooni andmete kohta asuvd SIIN.

LÖÖGIKINDLUS

Mõnikord on vajadus, et klaaspakett peaks vastu temperatuuri kõikumistele ning et ei puruneks nii lihtsalt nagu tavaline klaas. Sellisel juhul tuleks klaaspaketti paigaldatavad klaasid karastada. Kuid ka sellisel juhul võib klaas puruneda ning aknaava jääb tühjaks. Sellise olukorra vältimiseks võib klaaspaketis kasutada lamineeritud klaasi.  

DEKORATIIVSUS

Kõige sagedamini kasutatakse dekoratiivklaase uste klaaspakettides, kui soovitakse luua privaatsem keskkond.

LIIST

Klaaspakettides kasutatakse kahte erinevat tüüpi vaheliistu: tavaliist (alumiiniumist vaheliist) ning soe liist (Ultra vaheliist, roostevaba vaheliist). Liiste pakutakse vahemikus 6 – 24mm, enamlevinud paksused on 6, 8, 9, 10, 12, 15, 16, 18 ja 20mm. Kuigi alumiiniumist vaheliistu kasutatakse ligi pooltes toodetavates pakettides, on sooja vaheliistu kasutamise populaarsus, tänu suuremale soojapidavusele, tõusvas trendis. Lisaks paremale soojapidavusele on sooja vaheliistu puhul võimalik valida liistu värvi (tumehall, helehall, must, valge). Roostevaba vaheliistu kasutatakse juhtudel, kui valmistatakse tuletõkke klaaspaketti või paketti saunauksele.